Polnisch Lüftung Association L'Association Ventilation Polonaise Polish Ventilation Association Zaloguj się / Zarejestruj Profil członka SPW Profil profesjonalny Profil popularny

Przeglądasz profil popularny

Najważniejsze wydarzenia z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej z lipca i sierpnia 2013 roku

Najważniejsze wydarzenia z branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej z lipca i sierpnia 2013 roku
Alnor ma w swojej ofercie przepustnice wentylacyjne Datl, które spełniają klasę szczelności 4. Badania szczelności wewnętrznej przepustnicy Datl-315 wg PN-EN1751 przeprowadzono w Instytucie Inżynierii Cieplnej i Ochrony Powietrza Politechniki Krakowskiej.
Frapol oraz Nikol Jan Nikołajuk jako laureaci projektu „GreenEvo” wzięli udział w spotkaniu z gruzińskimi
partnerami w Tbilisi i Batumi. Polskie firmy spotkały się z partnerami gruzińskimi, aby porozmawiać o możliwościach transferu zielonych technologii do Gruzji. Mieli za zadanie przedstawić możliwości prowadzenia wspólnego biznesu w zakresie zielonych technologii, zaprezentowanie Polski jako kraju przyjaznego zagranicznym firmom i wspierającego inwestycje. W czasie spotkania odbyła się prezentacja oferty każdej z polskich firm-laureatów Po prezentacjach miały miejsce dwustronne rozmowy z potencjalnymi partnerami gruzińskimi. W spotkaniach brali udział przedstawiciele rządu gruzińskiego, firmy budowlane, przedstawiciele przemysłu związanego z wytwarzaniem energii oraz przetwórstwem żywności, a także potencjalni inwestorzy poszukujący innowacyjnych rozwiązań biznesowych.
Grupa Mercor w kwietniu pozyskała kontrakty o łącznej wartości 34,3 mln zł, wobec 33,1 mln zł rok
wcześniej, co oznacza wzrost o 3,6%.
Iglotech wprowadził do swojej oferty produkty firmy Venture Industries. Wśród oferowanych modeli są m.in. – wentylatory osiowe kanałowe Compact TCFB/TCFT oraz ścienne Compact HCFB/HCFT, wentylatory TD, TDx2, TD Silent oraz TD Ecowatt i wentylatory promieniowe BC. Wszystkie oferowane urządzenia charakteryzują się dobrym wykonaniem oraz wysoką efektywnością.
Izba Gospodarcza Północnej Wielkopolski po raz dziewiąty nagrodziła firmy, instytucje i osoby, które wyróżniły się działalnością w minionym roku. Laureaci IX edycji konkursu im. Stanisława Staszica to m.in. firma Karpol (w kategorii Produkcja), która została wyróżniona za stały rozwój, zdobywanie w okresie kryzysu kolejnych kontraktów eksportowych i budowanie silnej marki. Natomiast Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe Sezup Clima dostało nagrodę honorową dla ambasadora społecznej odpowiedzialności biznesu za 25 lat funkcjonowania według zasad fair play.
Klimat Solec został nagrodzony Medalem Europejskim. Nagrodzony został produkt marki Klimat Pro:
system przewodów i kształtek oddymiających kZO. Organizatorem konkursu jest Business Centre Club przy
wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a honorowy patronat sprawuje Europejski Komitet Ekonomiczno-społeczny z siedzibą w Brukseli. Konkurs jest ogólnopolskim i niekomercyjnym przedsięwzięciem. Jego celem jest wyróżnienie najlepszych wyrobów i usług oferowanych przez polskie firmy oraz pobudzenie zainteresowania
przedsiębiorców z krajów Unii Europejskiej Laureatami Medalu Europejskiego.
Klima-Therm otworzył nowe centrum szkoleniowo- badawcze w Katowicach. Centrum działa w ramach
projektu „Akademia Klima-Therm”, którego głównym celem jest podnoszenie kwalifikacji wśród specjalistów
z branży oraz wzbogacanie wiedzy w dziedzinie najnowszych rozwiązań produktowych, technologicznych
i konstrukcyjnych. W Akademii są dwie sale laboratoryjne, jedna sala wykładowa oraz zaplecze socjalne. Wszystkie
specjalistyczne pomieszczenia wyposażone są w urządzenia klimatyzacyjne.
Maxair od 15 sierpnia symbolicznie skraca nazwę. Firma będzie funkcjonowała jako Maxair, a nie jak dotychczas „Maxair hvac technic”. Zmienia także i ogranicza asortyment, w ofercie znajdzie się więcej urządzeń wentylacyjnych,
mniej akcesoriów typu kanały, kształtki itp. Firma będzie rozwijać także sprzedaż produktów czeskiego partnera – 2VV, który w swojej ofercie ma przede wszystkim kurtyny powietrzne, rekuperatory oraz centrale wentylacyjne.
Maxima System nawiązała współpracę ze szwedzkim producentem urządzeń wentylacyjnych – firmą Östberg – i wprowadziła do sprzedaży okrągłe wentylatory kanałowe CK.
Proficool od 1 lipca ma nową nazwę – Planetfan. Inne dane rejestrowe (NIP, REGON, KRS), adres oraz numer
konta bankowego pozostają takie jak dotychczas. Zmiana związana jest ze specjalizacją produkcji firmy w zakresie wentylatorów przemysłowych o średnicach 280-2000 mm pod nową nazwą Planetfan oraz z wydzieleniem produkcji
wież chłodniczych w ramach marki Proficool.
Rehau zdobył nagrodę Red Dot Awards: Product Design 2013 za programator pokojowy Nea przeznaczony
do systemów ogrzewania oraz chłodzenia. Jury doceniło funkcjonalność i ponadczasowy wygląd regulatora. Programator jest dostępny w trzech wariantach: ogrzewanie (H), ogrzewanie z programem czasowym (HT) oraz ogrzewanie/chłodzenie z programem czasowym (HCT). Jego montaż nie jest skomplikowany, a samo urządzenie jest łatwe w obsłudze i ma wiele praktycznych funkcji.
Smay był kompleksowym dostawcą urządzeń wentylacji pożarowej oraz systemu różnicowania ciśnienia we wrocławskim budynku Sky Tower, którego budowa zakończyła się w maju tego roku. Biurowiec Sky Tower należy do najwyższego w Polsce kompleksu architektonicznego (212 m, 50 pięter), w skład którego wchodzą także część mieszkalna i galeria handlowa. W bezpośrednim sąsiedztwie przebiega główna trasa łącząca południe miasta z autostradą A4.
Ventia rozszerzyła ofertę o klimatyzatory oraz systemy klimatyzacji LG oraz klimatyzatory i agregaty skraplające MDV. Dzięki dostępności urządzeń bezpośrednio z magazynów, firma może szybko reagować na potrzeby klientów z całej Polski. Spółka realizuje również zamówienia na części zamienne niezbędne do napraw gwarancyjnych sprzedanych urządzeń, udziela wysokich rabatów dla firm instalacyjnych oraz daje możliwość uczestniczenia w programach partnerskich ww. marek.


Alnor zaktualizował wersję programu Wentyle zawierający poprawione obliczenia hydrauliczne. Teraz
można bez przeszkód liczyć spadki ciśnień w instalacji, zapisywać projekty i dokonywać w nich zmian, aktualizując przy tym wszystkie obliczenia.
Bartosz odświeżył serwis bartoszwentylacja.com.pl, który w całości poświęcony jest wentylacji.
BerlinerLuft. Technik oferuje nową wersję programu do doboru tłumików Akuswin 4.0. Akuswin 3.3 i inne wcześniejsze wersje straciły ważność 30 czerwca. Dzięki programowi można między innymi wykonać obliczenia uwzględniające szumy strumienia powietrza w elementach wentylacyjnych, wyszukiwać właściwych tłumików uwzględniając szumy strumienia powietrza, zwrócić uwagę na elementy ze zbyt wysokim szumem własnym, przedstawić w formie diagramu przebieg poziomu tłumienia w systemie wentylacyjnym, dokonać wyboru klasy szczelności i stopnia ciśnienia, zrobić szkice wymiarowe tłumika. Nową wersję programu można pobrać bezpłatnie ze strony internetowej www.berlinerluft. pl lub zamówić drogą mailową przez biuro@berlinerluft.pl.
Flowair oferuje nową aplikację – Wirtualne miasteczko Flowair – która powstała, aby przybliżyć możliwości
zastosowania urządzeń grzewczych i wentylacyjnych w obiektach różnego typu: w halach przemysłowych, budynkach agrarnych, salach gimnastycznych, kościołach czy restauracjach. Dzięki aplikacji można poznać oferowane urządzenia, automatykę oraz zobaczyć przykładowy montaż i sposób działania aparatów zastosowanych w konkretnym obiekcie.
Fujitsu General Limited udostępniło dwie aplikacje na smatfony dotyczące urządzeń klimatyzacyjnych
Fujitsu. Fujitsu Multi Selector pozwala dobrać odpowiednią jednostkę zewnętrzną na podstawie dowolnej konfiguracji wybranych jednostek wewnętrznych. Program oferuje dużą elastyczność w zakresie stworzenia własnego systemu. Aplikacja została przygotowana na platformy iPhone i Android. Można ją pobrać bezpłatnie. Druga aplikacja to Error Code Application. Umożliwia odczytanie kodów błędów w urządzeniach Fujitsu (z katalogu produktowego 2013). Po wpisaniu wybranego kodu błędu – pojawi się jego nazwa oraz opis w trzech klasyfikacjach: podstawowej, pomocniczej oraz szczegółowej. Aplikację można obsługiwać w różnych wersjach językowych – także w języku polskim.
LG Electronics uruchomił nowy serwis www.strefaklimatyzacji.pl. Informacje, materiały oraz porady może w nim znaleźć zarówno fachowiec z branży, jak i końcowy użytkownik. Jest to serwis, w którym bezpośredni kontakt mogą nawiązać wszyscy uczestnicy rynku. Strefaklimatyzacji.pl jest połączeniem wszystkich narzędzi marketingowych firmy LG (w serwisie jest m.in. część poświęcona Akademii Klimatyzacji oraz opis programu lojalnościowego Liga Graczy).
Klimat Solec udostępnił nową stronę internetową – www.klimat-solec.pl. – na której przedstawiono pełną ofertę firmy: zrealizowane instalacje sanitarne (wentylacja, klimatyzacja, ogrzewanie, oddymianie, odpylanie), zmodernizowane instalacje, automatykę, serwis oraz produkcję elementów wentylacyjnych i oddymiających pod marką Klimat Pro. Dokładny podział oferty ułatwia wysłanie zapytania ofertowego do właściwego działu.
Panasonic rozszerzył funkcjonalność aplikacji IntesisHome do zdalnego sterowania urządzeniami klimatyzacyjnymi Panasonic z linii Etherea. Nowa wersja oprogramowania została rozbudowana o możliwość kontrolowania poziomu zużycia energii oraz konfiguracji tygodniowego harmonogramu pracy jednostek. W efekcie użytkownicy zyskują możliwość monitorowania systemu grzewczo-klimatyzacyjnego, optymalizacji jego działania i ograniczenia związanych z tym kosztów. Aplikacja pozwala na zdalne sterowanie systemami klimatyzacyjnymi za pomocą smartfonów, tabletów czy komputerów z dostępem do Internetu. Dzięki niej można włączyć i wyłączyć urządzenie, wybrać tryb pracy oraz ustawić temperaturę z dowolnego miejsca.
Ventia udostępniła nową wersję programu doboru kurtyn powietrznych Ratus firmy Stavoklima. Program
jest bezpłatną aplikacją przeznaczoną dla szerokiego grona odbiorców. Wprowadzone zmiany w programie to m.in.: dodanie kurtyn powietrznych z aktualnej oferty firmy; możliwość wyboru silników EC do kurtyn serii Li, wykresy prędkości powietrza na wylocie z kurtyny powietrznej, zdjęcia kurtyn zamontowanych w obiektach referencyjnych, poprawienie szybkości działania programu. Program dostępny jest w polskiej wersji językowej.Alnor ma w swojej ofercie nowe nawiewniki szczelinowe liniowe przeznaczone do montażu w sufitach lub ścianach. Mogą być one wykorzystywane do nawiewu ciepłego lub zimnego powietrza. A dzięki specjalnej konstrukcji możliwa jest łatwa zmiana kierunku nawiewanego powietrza.
Bartosz wprowadził na rynek nowy rekuperator Vena Optima. Jest to rekuperator przeznaczony do stosowania
w budownictwie jednorodzinnym. W jego skład wchodzi wymiennik przeciwprądowy (do tej pory wszystkie rekuperatory Vena miały wymiennik spiralno-przeciwprądowy). Vena Optima jest aktualnie najtańszym i najmniejszym urządzeniem w ofercie firmy. W cenie zawarta jest automatyka sterująca STW-3.1 oraz zintegrowany by-pass. Urządzenie nie wymaga stosowania nagrzewnic wstępnych (jak np. rekuperatory z wymiennikiem krzyżowym). Jedynym dodatkowym kosztem jest zakup panelu operatorskiego, który umożliwia sterowanie pracą centrali. Możliwy jest montaż stojący lub podwieszany.
Dacpol oferuje nowe obudowy aluminiowe serii RJ-IP66. Główne cechy produktu to: spód z pokrywą
skręcany śrubami krzyżakowymi M4, odporność na uderzenia > 7 Nm, wg EN50014, odporność temperaturowa do 280oC (bez uszczelki) i od 64oC do 130oC z uszczelką neoprenową.
Mercor, spółka z Grupy Mercor, wprowadziła na rynek nowy produkt własnej konstrukcji – klapę oddymiającą mcr Thermolight Plus NG-A. Klapa dymowa o podwyższonej izolacyjności cieplnej daje początek grupie produktów pod nazwą mcr Thermolight, do której będą sukcesywnie dołączać kolejne specjalistyczne urządzenia przeznaczone do systemów oddymiania grawitacyjnego. Klapa jest już dostępna w sprzedaży. Mercor zakończył właśnie pierwszą
realizację z wykorzystaniem tego rozwiązania.
Systemair ma w swojej ofercie nowość – centrale Save VTR z wbudowanym okapem kuchennym. Są to serie central z odzyskiem ciepła przeznaczone do apartamentów, domów jednorodzinnych i temu podobnych budynków. Najważniejsze ich cechy to wysokosprawny wymiennik obrotowy, energooszczędne wentylatory RadiCal z silnikami EC, możliwość różnych nastaw wydajności powietrza nawiewu i wywiewu; automatyczny tryb letni (bez odzysku ciepła) oraz regulacja wydajności i niski poziom dźwięku.
Testo ma w swojej ofercie nowy miernik 315-3 służący do pomiaru CO i CO2. Urządzenie może zostać wyposażone w dodatkową sondę temperatury i wilgotności, dzięki temu umożliwia określenie jakości powietrza w pomieszczeniach.


Alnor opublikował nowy cennik produktowy Alnor 2013/01PL. Zawiera on produkty wentylacyjnych, o które
firma rozszerzyła ofertę, w tym m.in. FLX-REKU – system, stopy i podpory dachowe, kolana tłoczone kwasoodporne,
nawiewniki liniowe, anemostaty i dysze.
Pro-Vent udostępnił do pobrania nowe instrukcje obsługi manipulatorów RC6 KOMFORT, RC6 MINI oraz RM4.
Rosenberg Klima Polska opublikował nową wersja katalogu wentylatorów EC.

• Dodano: 02 września 2013
wszystkie aktualności

Copyright 2010 Stowarzyszenie Polska Wentylacja