Polnisch Lüftung Association L'Association Ventilation Polonaise Polish Ventilation Association Zaloguj się / Zarejestruj Profil członka SPW Profil profesjonalny Profil popularny

Przeglądasz profil popularny

Pytanie do eksperta - Adam Fuchs, luty 2013

Drukuj Powrót
Czy za pomocą balometru można zmierzyć wydajność systemu wentylacji grawitacyjnej?

Balometr jest urządzeniem mierzącym wydajność wentylacji na kratkach (dyfuzorach) o dużych rozmiarach. Przykładowo dla modelu PH731 podstawowy rękaw pomiarowy obejmuje kratkę o rozmiarach 600 x 600 mm. Oczywiście są dostępne inne rozmiary rękawów, niemniej jednak najmniejszy z nich ma wymiar 400 x 400 mm.
Przy pomiarach wykonywanych za pomocą balometru należy pamiętać, aby rozmiar kratki był tylko niewiele mniejszy od rozmiaru zastosowanego rękawa. Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony, trzeba się liczyć z wystąpieniem dużych błędów pomiarowych − będą one tym większe, im większa jest różnica pomiędzy rozmiarem kratki i rękawa.
Równocześnie należy podkreślić, że balometr jest wykorzystywany do pomiarów znacznych przepływów. W przypadku wspomnianego modelu PH731 zakres pomiarowy to 42...4250 m 3 /h. Jest to zakres wydajności typowy dla dyfuzorów instalacji wentylacji mechanicznej stosowanej w większych obiektach. Trzeba nadmienić, że nie wolno w jednym obiekcie stosować równocześnie wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej (podstawa: PN-B-03430:1983/Az3:2000). Wentylacja grawitacyjna (zwana też naturalną) obecnie jest stosowana najczęściej w małych obiektach, np. domkach jednorodzinnych. Jej skuteczność zależy od wielu czynników: wykonania instalacji, różnicy temperatury wewnętrznej i zewnętrznej, prędkości i kierunku wiatru, pory dnia, pory roku, szczelności pomieszczeń itp. Zależność od tak dużej liczby parametrów powoduje dużą zmienność wydajności pojedynczych kratek, a nawet zmianę kierunku przepływu powietrza. Dlatego też ocena sprawności wentylacji grawitacyjnej zasadniczo sprowadza się do kontroli drożności przewodów wentylacyjnych. Ocena ta leży w gestii mistrzów kominiarskich.
Biorąc pod uwagę małe rozmiary kratek stosowanych w wentylacji grawitacyjnej, przy możliwym bardzo małym przepływie powietrza, stosowanie balometru przy ocenie takich instalacji jest nieuzasadnione.

Adam Fuchs
doradca technicny, Test-Therm


Ocena: brak ocen
Musisz się zalogować by móc ocenić ten artykuł.

Copyright 2010 Stowarzyszenie Polska Wentylacja