Polnisch Lüftung Association L'Association Ventilation Polonaise Polish Ventilation Association Zaloguj się / Zarejestruj Profil członka SPW Profil profesjonalny Profil popularny

Przeglądasz profil popularny

Urządzenia - Przewody / kanały wentylacyjne

Drukuj Powrót
Przewód wentylacyjny (często nazywany kanałem) jest to element instalacji wentylacyjnej służący do transportu powietrza wentylacyjnego.

Ze względu na funkcję przewodu możemy mówić o przewodach wywiewnych (usuwających powietrze z pomieszczeń) i nawiewnych (dostarczających powietrze do pomieszczeń).
Przewody wentylacyjne mogą mieć różny kształt (różne pole przekroju). Najczęściej występujące kształty przewodów wentylacyjne to prostokątne i kołowe. Występują także przewody o kształcie podobnym do owalnego.
Możliwe jest wyprodukowanie przewodów wentylacyjnym o dowolnym kształcie przekroju, lecz nie praktykuje się takich rozwiązań.

Przewody wentylacyjne mogą być wykonane z rożnych materiałów.
W budynkach, w których jest zastosowana wentylacja naturalna, przewody wentylacyjne muruje się z cegły lub specjalnych kształtek.
W systemach wentylacji mechanicznej i klimatyzacji przewody wentylacyjne najczęściej wykonuje się z metalu. Dostępne są także przewody z tworzywa sztucznego (stosowane jedynie w budynkach jednorodzinnych). Gdy przewody wentylacyjne trzeba izolować termicznie lub akustycznie, alternatywę dla przewodów metalowych stanowią przewody z płyt z wełny mineralnej.

Przewody stalowe o przekroju prostokątnym przeważnie są produkowane w wytwórni i przywożone na plac budowy, gdzie się je łączy w kompletną instalację.
Przewody o kształcie prostokątnym wykonuje się najczęściej na zamówienie, tak aby przygotować wymiary takie jak zostały przewidziane w projekcie.
Przewody okrągłe (sztywne), zwane SPIRO, mają postać rur zwijanych z pasów blachy. Występują w typowych średnicach i są przeważnie dostępne u dostawców na bieżąco.
Oferowane są również przewody elastyczne (z aluminium lub z tworzyw sztucznych).
Aluminiowe przewody elastyczne zaleca się stosować do połączeń w trudno dostępnych miejscach, lub do łączenia przewodów sztywnych z kratkami wentylacyjnymi. Mogą być także używane do podłączania okapów kuchennych.
Niewskazane jest wykonywanie całych instalacji z tego typu przewodów (mimo atrakcyjnej ceny i łatwego montażu), ze względu na ryzyko ich łatwego uszkodzenia (zgniecenia, załamania, przebicia) oraz brak możliwości czyszczenia wnętrza takiego przewodu.
Przewody elastyczne z tworzyw sztucznych stosowane są najczęściej w powietrznych instalacjach technologicznych.

Kształtki do budowy murowanych przewodów wentylacji naturalnej
fot. archiwum
Przewody wentylacyjne stalowe - prostokątne
fot. Euro-Went
Przewody wentylacyjne stalowe - okrągłe sztywne (SPIRO)
fot. Smay
Przewody wentylacyjne stalowe - "owalne" sztywne
fot. Alnor
Przewody wentylacyjne z płyt z wełny mineralnej
fot. BH-Res
Przewody wentylacyjne elastyczne - aluminiowe (flex)
fot. Alnor
Przewody wentylacyjne elastyczne z izolacją termiczną - aluminiowe (flex)
fot. Alnor
Przewody wentylacyjne elastyczne z tworzywa sztucznego
fot. Alnor


Ocena: brak ocen
Musisz się zalogować by móc ocenić ten artykuł.

Powiązane produkty

Copyright 2010 Stowarzyszenie Polska Wentylacja