Polnisch Lüftung Association L'Association Ventilation Polonaise Polish Ventilation Association Zaloguj się / Zarejestruj Profil członka SPW Profil profesjonalny Profil popularny

Przeglądasz profil popularny

Energia na cele wentylacji

Drukuj Powrót
Wymiana powietrza w budynku wiąże się ze znacznym zużyciem energii. Jest to nieuniknione. Prąd jest niezbędny do zasilania wentylatorów. To jednak tylko część potrzeb. Trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, że zimą wymieniając powietrze trzeba je podgrzać. Ilość energii zużywanej do podgrzania powietrza doprowadzanego z zewnątrz to często nawet połowa całego zapotrzebowania na energię do ogrzewania budynku. Procentowy udział energii zużywanej na cele podgrzewania powietrza w całym bilansie energetycznym budynku jest tym większy im mniej ciepła budynek traci przez dobrze izolowane ściany, stropy i okna. Dlatego tak ważne jest aby wentylować budynek w takim stopniu, jak to konieczne ze względów higienicznych. Nadmierne zwiększanie wymiany powietrza nie jest więc wskazane, o ile nie jest wymuszone na przykład przez większą od przeciętnej emisję zanieczyszczeń powietrza w budynku.

Systemy wentylacji mechanicznej pozwalają na regulowanie intensywności wentylacji w zależności od potrzeb. Warto z tego skorzystać. Istotne jest także odzyskiwanie ciepła z powietrza usuwanego z budynku. Tak zwane rekuperatory, które do tego służą, dają możliwość znacznego zmniejszenia kosztów ogrzewania.

Nie mniej istotne dla kosztów eksploatacji budynku jest także jego chłodzenie latem. Niejednokrotnie koszty klimatyzowania budynku latem są wyższe niż jego ogrzewania zimą. Nieświadomi tego użytkownicy często są zaskoczeni pierwszymi rachunkami za energię po upalnych miesiącach.
Energochłonność systemu klimatyzacji w budynku zależy od kilku czynników. Oczywiste jest, że budynki o dużej kubaturze, w których wymienia się znaczne ilości powietrza wymagają dostarczenia dużej ilości energii do jego uzdatnienia. Dla każdego jest także zrozumiałe, że urządzenia stosowane w systemie klimatyzacji mogą się różnić sprawnością. Jedne zużywają więcej prądu do osiągnięcia wymaganego efektu, inne mniej. Warto jednak wiedzieć, że na zużycie energii potrzebnej do schładzania powietrza w budynku w znaczny sposób wpływa także jednoczesna zmiana wilgotności powietrza. Jeżeli na przykład latem chcemy schłodzić powietrze do określonej temperatury, a jednocześnie w jednym pomieszczeniu utrzymywać wilgotność na poziomie niższym o 10% niż w innym, to różnica w zużytej energii może wynieść nawet kilkadziesiąt procent na niekorzyść pomieszczenia, w którym poza schładzaniem zmniejszano wilgotność. Ta z pozoru niewielka różnica parametrów powietrza powoduje w dużych budynkach ogromne, często niepotrzebne koszty eksploatacyjne.
Na koszty klimatyzowania mają wpływ także takie elementy jak przeszklenie elewacji i rodzaj szkła użytego w oknach, kształt budynku, jego wyeksponowanie na światło słoneczne. Można ograniczać przegrzewanie budynku, stosując na przykład specjalne szkło odbijające lub pochłaniające energię słoneczną. Prostym rozwiązaniem jest także stosowanie osłon przeciwsłonecznych lub takie kształtowanie bryły budynku które w naturalny sposób zacienia okna.
Nie bez znaczenia są także nawyki użytkowników. Włączanie zbędnego oświetlenia w ciągu dnia powoduje dodatkowe nagrzewanie pomieszczeń. Często w dużych budynkach system wentylacji wymienia tylko część powietrza, niezbędną dla zapewnienia komfortu higienicznego. Otwieranie okien w takich pomieszczeniach i niekontrolowana wymiana powietrza powoduje dodatkową potrzebę jego schładzania.

Ocena: brak ocen
Musisz się zalogować by móc ocenić ten artykuł.

Copyright 2010 Stowarzyszenie Polska Wentylacja