Baza wiedzy rynkowej
Przeglądasz profil popularny
Urządzenia i elementy instalacji
Wentylator to urządzenie służące do przetłaczania gazów. Wentylatory stosowane w instalacjach wentylacji mechanicznej i klimatyzacji służą to przetłaczania powietrza
Przewód wentylacyjny (często nazywany kanałem) jest to element instalacji wentylacyjnej służący do transportu powietrza wentylacyjnego. Ze względu na funkcję przewodu możemy mówić o przewodach wywiewnych i nawiewnych. Najczęściej występujące kształty przewodów wentylacyjne to prostokątne i kołowe. Występują także przewody o kształcie podobnym do owalnego.
Element służący do zakończenia fragmentu systemu wentylacji w pomieszczeniu. Może być osadzony na zakończeniu przewodu (kanału) wentylacyjnego, w ściance lub w przegrodzie budowlanej.
Nawiewnik (nawietrzak) to element montowany w oknie, drzwiach balkonowych, lub w ścianie zewnętrznej budynku, służący do doprowadzania powietrza zewnętrznego do pomieszczenia.
Celem montowania nawiewników jest zapewnienie dopływu kontrolowanej ilości powietrza służącego do celów wentylacji.
Centrala wentylacyjna to urządzenie stosowane w instalacjach wentylacji mechanicznej.
Jej zasadniczą funkcją jest zapewnienie wymiany i obróbki powietrza (tłoczenie, filtrowanie, podgrzewanie, schładzanie, nawilżanie, osuszanie powietrza) rozprowadzanego przez instalację wentylacyjną budynku lub jego części.
Nasada kominowa to element montowany na zakończeniu przewodu kominowego – wentylacyjnego, dymowego lub spalinowego. Służy do ochrony przed zawiewaniem oraz wspomaganie ciągu kominowego, gdy jest on za słaby.
Element instalacji wentylacji mechanicznej przeznaczony do regulacji, wyrównywania, ustawiania natężenia przepływu powietrza oraz jako element odcinający przepływ powietrza.
Tłumik akustyczny to element instalacji wentylacyjnej służący do ograniczania hałasu przenoszonego wewnątrz przewodów (kanałów) wentylacyjnych.
ożna je zamontować we wlocie do kanału wentylacyjnego (zamiast kratki wentylacyjnej) lub w samym kanale. Dostępne są dwa rodzaje wentylatorów: osiowe (przepływ powietrza odbywa się wzdłuż osi, na której jest zamontowany wirnik) i promieniowe (przepływ powietrza odbywa się prostopadle do osi, na której jest zamontowany wirnik).
Gruntowy powietrzny wymiennik ciepła (w skrócie GPWC) jest instalacją wspierającą i dopełniającą instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Świeże powietrze czerpane z zewnątrz, zanim dotrze do instalacji wentylacyjnej wewnątrz budynku, przepływa przez GPWC umieszczony w gruncie sąsiadującym z budynkiem.